Życzymy miłej lektury!
Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu. Aby być na bieżąco z informacjami z terenu gminy Siechnice, zachęcamy do subskrypcji naszego newslettera - rejestracja pod linkiem https://www.siechnice.gmina.pl/newsletter.html
Wiadomość pochodzi ze strony https://www.siechnice.gmina.pl/aktualnosc-6363-nowy_25_numer_pulsu_gminy_siechnice.html
SIECHNICKIE koncerty 3 to kontynuacja nowej i oryginalnej inicjatywy kulturalne i dedykowanym zdarzeniem kulturalnym aktywizującym społeczność Gminy Siechnice. Poprzez swoją unikalną formułę nowy festiwal stał się wydarzeniem międzypokoleniowym, docierającym do każdej grupy wiekowej odbiorców, a także pełni funkcję edukacji kulturalnej. Stał się przestrzenią promocji różnych gatunków muzyki poważnej, uczestnictwa społeczności lokalnej w kulturze wysokiej oraz udziału wybitnych artystów. W ramach SIECHNICKICH koncertów zaplanowano 3 zróżnicowane wydarzenia, poświęcone sztuce operowej, operetkowej, rewiowej, musicalowej oraz piosence retro. Nowością będzie wprowadzenie do festiwalu pieśni etnicznej, nierozerwalnie związanej z kontynentem europejskim.
HARMONOGRAM WYDARZEŃ
28 marca 2025 godz. 18:00
Klub Słońce w Radwanicach
Lata 20., lata 30. na WYNOS!
W programie "Lata 20., i 30. na WYNOS!" wokaliści przeniosą odbiorców w podróż po kabaretowym świecie polskich przebojów E. Bodo, H. Ordonówny, M. Fogga, S. Przybylskiej, J. Kiepury: "Powróćmy jak za dawnych lat...", "Jesienne róże", "Zimny drań", "Umówiłem się z nią na 9", "Brunetki, blondynki", "Ach śpij kochanie", "Gramofonomanka", "Na pierwszy znak", Ta mała" i wiele innych. Integralnie wraz ze śpiewakami zaprezentują się tancerze Teatru Scena Kamienica, którzy ubarwią pięknymi choreografiami poszczególnie prezentowane piosenki retro. Całość przeplatana będzie anegdotami prowadzącego, humorystycznym podejściem i aktywizującego publiczność zgromadzoną w przestrzeni otwartej do wspólnej zabawy. Piosenka kabaretowa, pochodząca z wodewili i często z pierwszych polskich przedwojennych filmów stanowi niezwykle ważny element kultury polskiej. Dlatego też prezentacja w takiej formule piosenek retro przypomni słynny Galicyjski Teatr Prowincjonalny, który na ziemiach dzisiejszej Lubelszczyzny, Podkarpacia i Małopolski podtrzymywał Polaków na duchu, zacieśniał więzy społeczne i był oryginalnym pomysłem dostarczania dóbr kultury w trudnych czasach. Dziś, gdy relacje międzyludzkie znacząco się zmieniły, tak ważne jest szukanie dróg artystycznego wyrazu i kultywowania dobrych zwyczajów i tradycji.
Wystąpią:
Mariola Augustyn – sopran
Damian Domalewski – tenor
Tomasz Maleszewski – tenor
Tancerze Teatru Scena Kamienica
Maciej Michałkowski – prowadzenie
28 kwietnia 2025 godz. 18:00
Klub Relaks w Siechnicach
Opera&Musical na WYNOS!
Początki pieśni neapolitańskiej sięgają XVIII-wiecznej opery buffa, która powstała w Neapolu (jako przerywnik muzyczny opery seria) i była pisana w dialekcie neapolitańskim. Tematem oper były sytuacje z życia codziennego i zawoalowane odniesienia do współczesnych wydarzeń. Libreciści oper buffa zaczęli z czasem pisać teksty popularnych piosenek, które były wykonywane również w teatrze, a także na ulicy, dla tych, których nie było stać na kupno biletu. Od tego momentu piosenka neapolitańska zaczęła szybko się rozwijać. Przypominając włoską tradycję koncertowania na ulicach, pragniemy zaproponować mieszkańcom ten niezwykle popularny i popisowy repertuar muzyczny, dodatkowo wzbogacając go najpiękniejszymi ariami, duetami operowymi oraz songami musicalowymi. W repertuarze znajdą się najpiękniejsze pieśni neapolitańskie, takie jak m. in.: "Santa Lucia", "Mamma", "Torna e Sorriento", "O Sole Mio", "La spangola", "Funiculi, funicula" wzbogacone ariami i duetami z oper: "La traviata", "Gianni Schichi", "La Boheme" oraz musicalowymi songami z takich przebojów, jak m. in.: "Skrzypek na Dachu", "Dzwonnik z Notre Dame", "My fair lady", "West Side Story" i inne. Całość przeplatana będzie anegdotami prowadzącego, humorystycznym podejściem i aktywizującego zgromadzoną publiczność do wspólnej zabawy.
Wystąpią:
Liza Wesołowska – sopran
Damian Domalewski – tenor
Tomasz Maleszewski – tenor
Maciej Michałkowski – prowadzenie
8 maja 2025 godz. 18:00
Plac przed Urzędem Miejskim w Siechnicach
Pieśni Europy
To wyjątkowa muzyczna podróż po etnicznych, ludowych i narodowych pieśniach z różnych zakątków Europy – od Polski po Włochy, od Grecji po Finlandię. W programie znajdą się utwory reprezentujące bogactwo kulturowe takich krajów jak Polska, Ukraina, Węgry, Łotwa, Finlandia, Niemcy, Słowacja, Czechy, Włochy, Francja, Serbia, Grecja, Macedonia i Litwa. Będą to melodie, które stanowią dziedzictwo muzyczne Europy, przekazywane z pokolenia na pokolenie, często wzbogacone o literackie teksty wybitnych poetów i głębokie przesłania. Każda z pieśni niesie ze sobą opowieść o danym regionie, jego historii, tradycjach i codziennym życiu. To utwory, które często zawierają edukacyjne morały, mądrości przodków, a jednocześnie wyróżniają się fascynującą melodyką, rytmiką i harmonią charakterystyczną dla danego regionu.
Wykonawcy: Joanna Kolbuszewska, Sybilla Michałek, Liza Wesołowska, Damian Domalewski, Tomasz Maleszewski, Tomasz Nowakowski – wokaliści
Autor aranży i opracowań muzycznych – Mateusz Kwapień
Maciej Michałkowski - prowadzenie
NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP WOLNY!
ZADANIE PUBLICZNE JEST WSPÓŁFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW BUDŻETU GMINY SIECHNICE
Wiadomość pochodzi ze strony https://www.kultura-siechnice.pl/aktualnosc-6352-operetka_wroclawska_koncertuje_w.html
Z tego powodu zaproszono do współpracy gminy ościenne: miasto Oławę, gminę wiejską Oława, Czernicę i Wrocław. W spotkaniu zespołu roboczego, które odbyło sie w dniu 18 marca 2025 r. w Centrum Kultury w Świętej Katarzynie uczestniczyli przedstawiciele służb zarządzania kryzysowego z zainteresowanych gmin oraz przedstawiciele Nadzorów Wodnych PGW Wody Polskie we Wrocławiu i w Oławie.
Podczas obrad omówiono propozycje struktury Planów operacyjnych ochrony przed powodzią, omówiono stan zaawansowania prac nad odtworzeniem infrastruktury hydrotechnicznej uszkodzonej podczas wrześniowej powodzi oraz ustalono zakres pilnej kontroli obwałowań.Omówiono sprawy funkcjonowania magazynów powodziowych i współpracy między jednostkami kompetentnymi w zarządzaniu powodziowym.
Gminne zespoły przystąpią do opracowania planów, które będą skoordynowane z planami wyższego szczebla. Zamierzeniem jest opracowanie tych strategicznych dokumentów w pierwszej połowie bieżącego roku. Plany operacyjne ochrony przed powodzią to narzędzie decyzyjne dla włodarzy gmin podczas powodzi uwzględniające różne scenariusze wydarzeń.
Wiadomość pochodzi ze strony https://www.siechnice.gmina.pl/aktualnosc-6339-spotkanie_w_sprawie_aktualizacji_planow.html
Strategia Rozwoju Gminy Siechnice na lata 2026-2039 – trwają prace nad diagnozą.
Gmina Siechnice rozpoczyna prace nad Strategią Rozwoju na lata 2026-2039. Jest to niezwykle istotny dokument, który określi kierunki rozwoju naszej gminy na kolejne lata. Aktualnie trwa etap diagnostyczny, w ramach którego analizowana jest sytuacja społeczna, gospodarcza oraz przestrzenna i środowiskowa.
Jednym z kluczowych elementów diagnozy jest badanie opinii mieszkańców. W związku z tym zachęcamy wszystkich mieszkańców Gminy Siechnice do wzięcia udziału w anonimowej ankiecie. Zebrane informacje pomogą w identyfikacji najważniejszych problemów i wyzwań, przed którymi stoi nasza gmina.
Kolejne kroki – etap strategiczny i finalizacja dokumentu
Po zakończeniu diagnozy rozpocznie się etap strategiczny w ramach którego zostaną określone konkretne cele i działania na najbliższe lata. Finalna wersja Strategii Rozwoju Gminy Siechnice na lata 2026-2039 zostanie opracowana do końca bieżącego roku.
Serdecznie zachęcamy do wypełnienia ankiety dostepnej pod linkiem: strategia2039.umsiechnice.pl
Wiadomość pochodzi ze strony https://www.siechnice.gmina.pl/aktualnosc-6334-strategia_rozwoju_gminy_siechnice_na.html
Jak dołączyć do rywalizacji?
Wszyscy chętni mogą już teraz pobrać aplikację „Aktywne Miasta”, dołączyć do istniejącej grupy lub zgłosić chęć utworzenia własnej, wysyłając e-mail na adres [email protected]. Czas na aktywność – ruszamy!
Co warto wiedzieć?
W rywalizacji osobno klasyfikowane są miasta prezydenckie oraz gminy. Aby zapewnić równe szanse, klasyfikacja bazuje na przeliczniku punktowym – liczba przejechanych kilometrów jest dzielona przez liczbę mieszkańców. Dzięki temu każda społeczność ma szansę na sprawiedliwą ocenę swojego zaangażowania.
Uczestnicy rejestrują swoje przejazdy rowerowe za pomocą aplikacji „Aktywne Miasta”. Główna rywalizacja potrwa od 1 do 30 czerwca, ale już w marcu rozpocznie się Trening przed RSP – świetna okazja, aby przygotować się do czerwcowego wyzwania.
Jedna gmina – jeden uczestnik
Każdy uczestnik może reprezentować tylko jedno miasto lub gminę, dla której będzie zbierać kilometry. Przejazdy mogą odbywać się w dowolnym miejscu na świecie, ale ich wynik zostanie przypisany do zadeklarowanej gminy.
Rozgrzewka – Trening
21 marca, w pierwszy dzień wiosny, rozpoczynamy oficjalny trening do rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Trening potrwa dwa miesiące i pomoże poprawić kondycję, zwiększyć wydolność, siłę oraz wytrzymałość. To także świetna okazja, aby nowi użytkownicy aplikacji „Aktywne Miasta” mogli ją przetestować i zapoznać się z zasadami rywalizacji.
Aby dołączyć do zabawy, wystarczy pobrać aplikację „Aktywne Miasta”: więcej informacji można znaleźć tutaj: https://aktywne.miasta.pl/function
Rywalizacja indywidualna i zespołowa
Oprócz wspólnej walki o tytuł Rowerowej Stolicy Polski, uczestnicy mogą rywalizować indywidualnie. Zachęcamy do tworzenia grup, takich jak zakłady pracy, szkoły, kluby rowerowe czy grupy kolarskie – wspólna jazda to świetna motywacja!
Dzieciaki na rowery! Liczymy na aktywny udział szkół – zdrowa rywalizacja to świetna forma aktywizacji dzieci i młodzieży, a ich zaangażowanie może przesądzić o sukcesie naszej gminy!
Jak dołączyć do rywalizacji?
Wiadomość pochodzi ze strony https://www.siechnice.gmina.pl/aktualnosc-6327-trening_rowerowej_stolica_polski.html
Wiadomość pochodzi ze strony https://www.siechnice.gmina.pl/aktualnosc-6306-11_marca_dzien_soltysa.html
Wiadomość pochodzi ze strony https://www.siechnice.gmina.pl/aktualnosc-6305-8_marca_dzien_kobiet.html
Zmiany, które należy zgłosić, dotyczą między innymi:
nazwiska,
miejsca zameldowania,
adresu korespondencyjnego.
Obowiązek ten nie obejmuje zmian wynikających z aktów normatywnych, prawomocnych orzeczeń sądowych, decyzji administracyjnych, aktów notarialnych, materiałów zasobu, wpisów w innych rejestrach publicznych oraz dokumentacji architektoniczno-budowlanej przechowywanej przez organy administracji architektoniczno-budowlanej.
Zmianę adresu należy zgłosić w Powiatowym Zakładzie Katastralnym we Wrocławiu, znajdującym się pod adresem: ul. Tadeusza Kościuszki 131, 50-440 Wrocław
Zgłoszenie odbywa się poprzez złożenie wniosku o „Zgłoszenie zmian danych objętych ewidencją gruntów i budynków”. Formularz wniosku dostępny jest m.in. na stronie internetowej Powiatowego Zakładu Katastralnego we Wrocławiu.
Gmina Siechnice, w ramach prowadzonych spraw, takich jak:
podatki,
planowanie przestrzenne,
postępowania związane z zagospodarowaniem i użytkowaniem nieruchomości,
ochrona środowiska i ochrona wód,
dokonuje wykorzystania danych dotyczących nieruchomości, które gromadzone są w Powiatowym Zasobie Geodezyjnym i Kartograficznym we Wrocławiu.
Prosimy właścicieli nieruchomości o terminowe zgłaszanie zmian, co pozwoli na sprawne prowadzenie ewidencji oraz realizację zadań administracyjnych.
Wiadomość pochodzi ze strony https://www.siechnice.gmina.pl/aktualnosc-6297-wlascicielu_nieruchomosci_pamietaj_o.html
Utrudnienia w ruchu na DW 382
Informujemy, że od dnia 24 lutego 2025 roku wprowadzona została tymczasowa organizacja ruchu na drodze wojewódzkiej nr 382 na odcinku nr 15, tj. Byczeń - Paczków.
W trakcie prowadzonych robót drogowych, ruch na odcinku drogi wojewódzkiej nr 382 będzie odbywał się w systemie jednokierunkowym. Ruch jednokierunkowy będzie prowadzony z kierunku Paczkowa w stronę Kamieńca Ząbkowickiego. Dla przeciwnego kierunku ruchu z rejonu drogi wojewódzkiej nr 382 pomiędzy Kamieńcem Ząbkowickim a granicą remontowanego odcinka DW 382 oraz dla pojazdów w kierunku Ząbkowic Śląskich – wyznaczony został objazd. drogą wojewódzką nr 390 na odcinku Kamieniec Ząbkowicki- Złoty Stok.
Podczas trwania robót mogą występować utrudnienia w ruchu.
Komunikat jest ważny od: 26-02-2025 11:15 do 30-06-2025 23:59.
Wpis został wygenerowany automatycznie w oparciu o dane z Regionalnego Systemu Ostrzegania
Przekroczenie średniodobowe dla PM10
Ryzyko wystąpienia przekroczenia średniodobowego poziomu dopuszczalnego (ponad 35 dni ze stężeniem powyżej 50 µg/m3) dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu.
Obszar ryzyka wystąpienia przekroczenia średniodobowego poziomu dopuszczalnego dla pyłu zawieszonego PM10
Analiza wyników pomiarów pyłu zawieszonego PM10 za okres od 01.01.2025 r. do 24.02.2025 r. ze stacji PMŚ: w Nowej Rudzie przy ul. Jeziornej, Lubaniu przy ul. Ludowej i Chojnowie przy ul. S. Małachowskiego wskazuje na ryzyko przekroczenia średniodobowego poziomu dopuszczalnego dla pyłu zawieszonego PM10 (ponad 35 dni ze stężeniem powyżej 50 µg/m3) na terenie gmin miejskich: Nowa Ruda, Lubań i Chojnów.
Ludność narażona na ryzyko wystąpienia przekroczenia średniodobowego poziomu dopuszczalnego dla pyłu zawieszonego PM10
Ludność zamieszkująca obszar, na którym w 2025 r. istnieje ryzyko przekroczenia średniodobowego poziomu dopuszczalnego dla pyłu PM10: 52,3 tys.
Wrażliwe grupy ludności
• osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób sercowo-naczyniowych (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa),
• osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (np. astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc),
• osoby starsze, kobiety w ciąży oraz dzieci,
• osoby z rozpoznaną chorobą nowotworową oraz ozdrowieńcy.
Zalecane środki ostrożności W przypadku nasilenia objawów chorobowych zalecana jest konsultacja z lekarzem.
Zaleca się również:
- zwiększenie nadzoru nad osobami przewlekle chorymi, w tym niepełnosprawnymi,
- prowadzenie szerokiej edukacji adresowanej przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych, średnich oraz ich prawnych opiekunów, dotyczącej problemu zanieczyszczonego powietrza oraz możliwych zachowań i czynności zmniejszających ryzyko narażenia na wysokie stężenia zanieczyszczeń w tym pyłu zawieszonego.
Komunikat jest ważny od: 24-02-2025 13:01 do 31-12-2025 23:59.
Wpis został wygenerowany automatycznie w oparciu o dane z Regionalnego Systemu Ostrzegania